Yüzyıllardır bizi bir arada tutan tek bir unsur vardır, o da İslam unsurudur

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Adana Milletvekili, Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanvekili Av. Mehmet Şükrü Erdinç, İçişleri Bakanlığı bütçesi görüşülürken söz alarak bir konuşma yaptı. Erdinç, özellikle çözüm sürecinin ülke insanları için ne denli önemli olduğuna değindi

Bakanlıkların 2017 yılı bütçeleri görüşülürken sıra İçişleri Bakanlığı bütçesine gelince söz alan Milletvekili Erdinç, bazı tespitlerini ve yaşadığı hadiseleri aktardı.

“Kendi aramızdaki kavgalarla enerjimizi tüketmeyelim”

Türkiye’de yaşayan asli unsurları yüzyıllardır bir arda tutan harcın İslam olduğunu kaydeden Erdinç, “Osmanlı döneminde olsun, Selçuklular döneminde olsun Türk’üyle, Kürt’üyle, Laz’ıyla, Çerkez’iyle, Arap’ıyla, aklınıza ne gelirse gelsin, bütün insanları bir arada tutan tek bir unsur vardı, o da İslam unsuruydu.” dedi.

Milletvekili Erdinç; "Geçmişte bu topraklarda yaşayan devletler içerisinde kardeşlik, birlik, beraberlik hep var oldu, inşallah, bundan sonra da bizlerin ve katkı koyanların sağlam duruşlarıyla da var olmaya devam edecek. Bugün, kendi aramızdaki kavgalarla enerjimizi tüketmek yerine, birlik ve beraberlik içerisinde bu toprakları, bu ülkeyi daha güzel, daha büyük hâle nasıl getirire bilirizi konuşmakta fayda var.” diye konuştu.

“Kürtler devletine sorun olmadı, devlet Kürtleri sorun gördü”

Kürtlerin devletiyle sorun çıkarmadığını tam tersi devletin Kürtlere sorun gözüyle baktığının altını çizen ve AK Parti hükümetleriyle birlikte bunun ortadan kalkmaya başladığını belirten Erdinç; “Bana göre, bu şahsi fikrimdir, yani partimle ilgili bir görüş değildir. Kürtlerin bugüne kadar hiçbir sorunu olmadı. Asıl sorun devletin sorunuydu. Kürtler kendilerini sorunlu bir topluluk olarak görmediler. Devlet o bölgelerde, Doğu’da, Güneydoğu’da yaşayan vatandaşlarımıza gönderdikleri kamu görevlileri eliyle oradaki vatandaşlarımıza çok ciddi eziyetler yaptı. İkinci sınıf vatandaş muamelesi yaptılar ama bunu gören AK Parti bir süreç başlattı. ‘Bizim devletimiz asla ezen, asla mağdur eden bir devlet olmamalı’ dedi. İkinci sınıf vatandaşlık yok. Kürtlere özel bir ayrıcalık verilmiyor veya Türklere çok daha farklı özel ayrıcalıklar tanınmıyor. Burada, hepimizin sahip olduğu hakların herkes tarafından kullanılması imkânı doğuyor. Hiç kimse anasından doğarken Türk olarak, Kürt olarak, şu olarak, bu olarak doğmak gibi bir lükse sahip değil. Hepimiz, Allah’ın bize takdir ettiği anamızdan doğduğumuz gün hangi ırka mensupsak o ırk üzerinde yaşıyoruz. Türk de olabiliriz, Kürt de olabiliriz, Arap da olabiliriz, Çerkez de olabiliriz.” şeklinde konuştu.


© 2013 Sitenin Tüm Hakları msukruerdinc.com'a aittir. Tasarım: Zysistem.net

AK PARTİ      BİMER      TBMM     

Scroll To Top