Erdinç, Kozan'da Kurtuluş Coşkusuna Ortak Oldu

 

 


Kozan’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 93. yıldönümü Kaymakamlık ve Kozan Belediyesi tarafından gerçekleştirilen etkinliklerle yapıldı.

2 Haziran Kurtuluş Bayramı sabah saat 06.45’te misafirlere Sebil Çeşmesi’nden çorba ikramı ve saat 07.00’de 7 pare top atışı ile başladı.  Manisa Mehteran Takımı, Davul Şov Gösterisi, Adana Büyükşehir Belediyesi Bando Takımı ve Adana 6. Kolordu Komutanlığına Bağlı Askeri Bando takımın konserine müteakip, Tarihçi Abdurrahman Kütük’ün sunuculuğunda, Temsili Milis Kuvvetleri Camii Kebir Caddesi’nden şehre giriş yaparak Hoşkadem Camii önüne geldi. İşgalin kara günlerini temsil eden siyah örtülere sarılmış, eli zincirle bağlı, gelin kıyafeti içindeki temsili Hürriyet Kızı esir olduğu camiden milis kuvvetleri tarafından kurtarıldı. İşgalin kara günlerini simgeleyen siyah bayrak ile cami kapısındaki düşman bayrağı kaldırılarak, İstiklal Marşı eşliğinde minareye Türk Bayrağı çekildi.

Belediye Başkanı Kazım Özgan ve Milis Kuvvetleri tarafından camii önündeki Kurtuluş Anıtına çelenk konması sonrası Hoşkadem Camii İmam Hatibi Abdurrahman Yılmaz milli birlik ve beraberliğin önemine değinen bir konuşma yaptı. Yılmaz; “Biz tarih şuuruna sahip çıkmalıyız. Onun için çocuklarımıza dünümüzü, bugünümüzü, dinimizi, tarihimizi ve bu topraklar için can veren atalarımızı bir ömür boyu unutturmamak lazım. Bu bayramlar onların kanıyla gelmiştir. Zafer Bayramını buradan kutlamanın bir başka manası da onlar cepheye giderken de, Kabe’ye giderken de, camiden gittiler. Dünü iyi bilmeliyiz. Dün bugünün köküdür. Birliğimizi ve kardeşliğimizi korumalıyız” dedi.

 

Turnuvalarda dereceye girenlerin ödül töreninin ardından, Askeri Bando takımı, Davul Şov Ekibi ve Mehteran eşliğinde Kozan Şehitliğine Kurtuluş Yürüyüşü yapıldı. Burada Türk Silahlı Kuvvetlerine saygı ve şükran duygularının ifadesinde bulunuldu.

Kurtuluş törenlerine Kozan Eski Kaymakamı ve AK Parti Sinop Milletvekili Mehmet Ersoy, AK Parti Adana Milletvekilleri Mehmet Şükrü Erdinç, Ali Küçükaydın, Kozan Kaymakamı İzzetin Sevgili, Garnizon Komutan Yarbay Bülent Siper, Cumhuriyet Başsavcısı Adnan Tosun, Jandarma Komutanı Yüzbaşı Timur Konuk, Emniyet Müdürü Sabit Akın Zaimoğlu, Nüfus Müdür Hasan Asker, Siyasi Parti İlçe Başkanları, İl Genel Meclis Üyeleri, Belediye Meclis Üyeleri, STK’lar, Daire Amirleri ve vatandaşlar katıldı.


© 2013 Sitenin Tüm Hakları msukruerdinc.com'a aittir. Tasarım: Zysistem.net

AK PARTİ      BİMER      TBMM     

Scroll To Top