Bölge Adliye Mahkemesi’nin binası Adana’da yükselmeye başladı

Erdinç ve Yeni, Bölge Adliye Mahkemesi inşaatında incelemelerde bulundu.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Adana Milletvekili, Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi Avukat Mehmet Şükrü Erdinç ile İl Başkanı Avukat Fikret Yeni, Adana’da açılacak olan Bölge Adliye Mahkemesi (İstinaf Mahkemesi) bina inşaatında incelemeler yaparak yetkililerden bilgi aldılar.

Yapımına başlanılan Bölge Adliye Mahkemesi (İstinaf Mahkemesi) bina inşaatı tüm hızıyla sürerken Milletvekili Erdinç ve İl Başkanı Fikret Yeni, inşaat sahasına giderek çalışanlarla görüştüler.

Yerinde inceleme esnasında yetkililerden bilgiler alan Erdinç ve Yeni, açıklamalar yaparak Adana kamuoyunun bilgisine sundular.

Milletvekili Erdinç açıklamasında; “2013 yılının Haziran ayı sonlarına doğru yapmış olduğum bir açıklama vardı. Orada, ‘Bölge Adliye Mahkemesi binasının yapımına çok kısa bir sürede başlayacağız’ demiştim. İşte bugün inşaatın hangi aşamaya geldiğini yerinde görmek için buraya geldik. Görüldüğü üzere inşaat faaliyetleri son hız devam ediyor. Öyle tahmin ediyorum ki; yaklaşık 18 ay sonra Bölge Adliye Mahkemesi bina inşaatı biter. Ve ona paralel olarak belirlenecek bir günde de inşallah açılışını yaparız. Burası bitince vatandaşın bekleyen işleri, dosyaları, hukukla ilgili sorunları daha hızlı çözülecektir. Bölge Adliye Mahkemeleri ilk derece temyiz mahkemesi olacağından vatandaşlarımız Ankara’ya temyize gitmeden birçok davalarını bu sayede halledeceklerdir. Zaten buradaki amaç, daha etkin bir kanun yolu incelenmesini sağlama hedefidir. Bu mahkemelerin Bölge Adliye Mahkemesi adıyla anılması sadece bir şehrimize hizmet etmeyeceği, bölgesinde yer alan şehirlere de hizmet edeceği içindir. Adana’ya yapılan bu mahkeme binası bizim dışımızda; Hatay, Mersin ve Osmaniye’den gelecek olan davalara bakacak. Anlaşılacağı üzere komşu şehirlerden gelecek olan vatandaşlarımızın Adana’da zaman geçirmesi, çevre esnafların iş yapması, bu bölgede bazı işyerlerinin olması demektir. Mahkemeler bahanesiyle Adana ekonomisine katkı da sağlanacaktır. Ben burada ayrıca 2002 yılından bu yana Adalet sahasında Adana’da gerçekleşen diğer yatırımları da hatırlatmak istiyorum. Bizden önce yapımına başlanılan Adliye Binası bitirildi ve hizmete açıldı. Tüm işlemleri internet üzerinden yapmaya imkân tanıyan UYAP sistemi sağlandı. Ağır ceza mahkemelerinin duruşma salonlarına görüntülü video konferans sistemi kuruldu. Hâkim sayısı 46’dan 104’e, Savcı sayısı ise 28’den 69’a çıkarıldı. Bunlara ek olarak Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi’ne ve Oto Galericiler Sitesine iki noter açıldı. Önümüzde ki süreçte, ki ona da çok az bir zaman kaldı, Adana Adliye Sarayı’nın temeli atılıp, yapım aşamasına geçilecektir” dedi.


© 2013 Sitenin Tüm Hakları msukruerdinc.com'a aittir. Tasarım: Zysistem.net

AK PARTİ      BİMER      TBMM     

Scroll To Top