Bölgenin ve Türkiye’nin en büyük bölgesel müze kompleksi Adana’ya yapılıyor

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Adana Milletvekili, AR-GE Başkan Yardımcısı, Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi Av. Mehmet Şükrü Erdinç, bakanlık bütçeleri görüşülürken bir konuşma yaptı ve turizm alanında Adana’ya kazandırılan yatırımlar için Bakan Ömer Çelik’e teşekkür etti.

2015 yılı Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçesinin görüşmeleri esnasında, söz alan ve bir konuşma yapan Milletvekili Erdinç, muhalefetin bazı iddialarına cevap verdi. Ardından ise geçen günlerde gezi düzenlenen Anavarza Antik Kenti ile Adana’ya yapımı devam eden Türkiye’nin en büyük müze kompleksine dikkat çekti.

“Kitabın yakılması, müzelerin yakılması gerçekten bir barbarlıktır”

Milletvekili Erdinç konuşmasının bir bölümünde, muhalefet Milletvekillerinin gündeme getirdiği kütüphane ve kitaplarla alakalı eleştiriye cevap verdi. Erdinç, geçtiğimiz günlerde ülkede meydana gelen gösteririler esnasında yakılan kütüphaneler ve kitaplardan bahsedilmemesine değinerek, yakılan veya kaybolan eserlerin tarihe ışık tutan kayıtlar olduğuna değindi; “Özellikle geçtiğimiz ay içerisinde yaşanan olaylarda Siirt’te, Diyarbakır’da, Varto’da, Muş’ta, Bitlis’te kütüphanelerin yakılması, müzelerin yakılması, kültür merkezlerinin yakılmasını nereye koymak gerekir? Burada kitabın yakılması, müzelerin yakılması gerçekten bir barbarlıktır. Tarihin çeşitli dönemlerinde bu barbarların her zaman ilk yaptıkları işlerden biri de kitap yakmak, kütüphane yakmak, müzeleri tahrip etmek ki burada da birçok kitap yakılmış, yüzlerce belki binlerce, sayısını tam olarak bilmiyorum. Diyarbakır Ziya Gökalp Müzesi’nden 20’nin üzerinde kitap götürülmüş. Yani bunlar önemli şeyler, bu toprakların, bu ülkenin çok tarihî değerleri, bunlara sahip çıkılmasının önemli olduğunu düşünüyorum.” dedi.

“Anavarza’nın daha fazla tanıtımı Türkiye açısından da faydalı olacaktır”

Daha sonra Anavarza Antik Kenti’nin turizm açısından değer ve önemine değinen Milletvekili Erdinç, şunları söyledi; “Bu hafta sonu sizler de gezdiniz, Kozan ilçemizde Anavarza Antik Kenti’ni. “Nazarbus” diye adlandırılan, belki Farsça karşılığı sizlerin de ifade ettiği gibi “yenilmez” olan bir kenti ziyaret ettiniz. O kentte de Anadolu’nun, Türkiye’nin en büyük amfi tiyatrosu ve olimpiyat stadı var. En eski duble yol var, yaklaşık 2,5-3 kilometre uzunluğunda. Meclisi, kale burçlarıyla gerçekten çok değer ifade eden bir yer. Bunun tanıtımının belki Türkiye’nin değişik yerlerindeki benzer yerler kadar önemli olduğunu düşünüyorum. Bir Efes kadar, belki ondan daha önemli. Gerçekten burada o bölgenin en büyük yapılarının olması ki, çok eski tarihlerde sadece Roma değil daha önceki, işte, Osmanlı, Selçuklu ve diğer devletlerin de tarihini yansıtması sebebiyle değerli olduğunu düşünüyorum. Bunun biraz daha fazla tanıtımında Türkiye açısından faydalı bir yön olduğunu düşünüyorum.”

“Bölgenin ve Türkiye’nin en büyük bölgesel müze kompleksi”

Milletvekili Erdinç konuşmasını, Adana’ya kazandırılmak üzere olan müze kompleksine değinerek ve bu büyük yatırım için Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’e teşekkür ederek tamamladı. Erdinç; “Bir de son olarak bir teşekkürü ifade etmekte fayda olduğunu belirtmek istiyorum. Adana’mıza kazandırmakta olduğunuz bölgenin ve Türkiye’nin en büyük bölgesel müze kompleksi var. Önümüzdeki yıl inşallah tamamlanıp hizmete girmesi gibi bir çalışma söz konusu. Yaklaşık 70 bin metrekare alan üzerine kurulu ve yaşayan bir mekân olarak değerlendirilen, içerisinde birçok müzenin de yer aldığı bir kompleks çalışması hızla devam ediyor. Sayın Bakanım, bunu Adana’ya kazandırma noktasındaki gayretinizden dolayı da teşekkür ediyor, bütçenin hayırlı olmasını diliyorum.” diye konuştu.


© 2013 Sitenin Tüm Hakları msukruerdinc.com'a aittir. Tasarım: Zysistem.net

AK PARTİ      BİMER      TBMM     

Scroll To Top