Başbakan Erdoğan İstasyon Meydanında Adanalılar il buluştu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstasyon Meydanı'nda düzenlenen Adana Entegre Sağlık Kampüsü temel atma töreni, TOKİ anahtar teslimi ve yapımı tamamlanan tesislerin toplu açılış töreninde, vatandaşlara hitap etti.

İktidar görevini devraldıklarında Merkez Bankasında 27,5 milyar dolar varken, bu rakamın bugün 6-7'ye katlandığını belirten Erdoğan, IMF'ye olan borcun bu yıl mayıs ayında bitirildiğini hatırlattı. "Şimdi buraya, Adana'ya gelip de milliyetçilikten bahsedenlere sesleniyorum, Adana'ya gelip de ulusalcılık nutukları atanlara sesleniyorum: Ülkesini, milletini sevmek hakaret dolu, öfke dolu, nefret dolu nutuklar atmakla olmaz" diyen Erdoğan, şöyle devam etti:

"Bunların ülke için, millet için yaptıkları ortada, bizimki de ortada. Kıyas bile kabul etmez. Onlar ülkeyi borçlandırdı, biz ülkemizin borçlarını ödedik. Onlar bize yüksek faiz, yüksek enflasyon bıraktı, biz enflasyonu düşürdük. Benim çiftçi kardeşim sen Ziraat Bankasından bir avuç krediyi yüzde 56, yüzde 59 faizle alıyordun ama şimdi 0-7 aralığında faizle alıyorsun. Benim esnaf kardeşim sen Halk Bankasından yüzde 46 faizle bir avuç kredi alıyordun ama şimdi 5-7 arasında alıyorsun. O zamanki krediye göre 5-10 kat fazla kredi alıyorsun. Milliyetçiyim diyenler, ulusalcıyım diyenler bu ülkenin, bu milletin, bizim aziz bayrağımızın, Türk liramızın, bizim pasaportumuzun itibarını yerlerde süründürdüler. Biz geldik, ülkemizin de milletimizin de bayrağımızın, Türk liramızın, pasaportumuzun da itibarını iade ettik. O itibarı yükselttik."

"Biz slogan milliyetçisi değiliz" ifadesini kullanan Erdoğan, "Bizim için milliyetçilik, millet için hizmet üretmek, milletin itibarını yüceltmek, milletin ihtiyaçlarına cevap vermektir. Her sabah çocukları sıraya dizip, yağmurun, karın, soğuğun, sıcağın altında o çocuklara 1933'lerden kalma, geri kalmış ülkeleri çağrıştıran, soğuk savaş döneminin demir perde ülkelerini hatırlatan sloganlar attırmak milliyetçilik değildir. Milliyetçilik, o çocuklara okuyacakları okul inşa etmektir. Milliyetçilik o çocuklara insanca eğitim görecekleri sınıflar inşa etmektir. Milliyetçilik o çocuklara en modern eğitim imkânlarını sunmaktır. En önemlisi de milliyetçilik, çocuklara slogan attırmak değil, onlara bir vizyon, bir ufuk sunmaktır. Onlara güçlü bir Türkiye emanet etmektir" dedi. 

“TOPRAĞA ATTIĞIMIZ TOHUMLAR FİLİZ OLDU”

Adana ve ilçelerindeki açılış törenleriyle 860 trilyon liralık yatırımı, eseri, hizmeti Adana'ya kazandıracaklarını, Kozan'da 13, Ceyhan'da da 9 ayrı eserin açılışını yapacaklarını belirten Başbakan Erdoğan, son bir ay içinde Adıyaman, Malatya, Denizli ve Adana'ya kazandırdıkları yatırımların toplam tutarının da 3 katrilyon 326 trilyon lira olduğunu vurguladı.

Başbakan Erdoğan, "Adeta bir hizmet hasadı gerçekleştiriyoruz. Toprağa attığımız tohumlar filiz oldu, fidan oldu, ağaç oldu, meyve vermeye başladı. Şimdi hamdolsun o meyveleri topluyoruz, hep beraber topluyoruz, Adana'da, Denizli'de, Malatya'da, Adıyaman'da topladık ve ülkemizin 81 vilayetinde topluyoruz. 'Şurada var, burada yok', hayır bizim kitabımızda bunların hiçbiri yok, 81 vilayetin tamamında var" diye konuştu.

Adana ve ilçelerinde anaokul, ilkokul, ortaokul, imam hatip lisesi, Anadolu imam hatip lisesi, meslek lisesi, pansiyonlar ve spor salonları olmak üzere 38 farklı eğitim yatırımının tamamlandığına işaret eden Başbakan Erdoğan, bu yatırımların yapımında emeği geçen Milli Eğitim Bakanlığı ve hayırseverlere teşekkür etti.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığının Adana'da yapımı tamamlanan yatırımlarını hizmete aldıklarını ifade eden Başbakan Erdoğan, TOKİ'nin Sarıçam ve Yüreğir'de tamamlanan projeleriyle de 2 bin 304 konutu resmi olarak hak sahiplerine teslim ettiklerini söyledi.

Özel sektörün de Adana ve ilçelerindeki 596 trilyon liralık yatırımının açılışının yapılacağını belirten Başbakan Erdoğan, iş adamı Mehmet Başpınar'a özellikle teşekkür ettiğini belirterek, "Mehmet Başpınar kardeşimiz, 525 trilyonluk yatırımla Adana'ya 350 iş yeri kapasiteli sanayi sitesi kazandırdı, bu orta ölçekli sanayi sitesinin de Adana’mıza hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

Kısacıkzade Konağı olarak bilinen tarihi binanın da Adana Ticaret Odası tarafından restore edildiğini, bugün kültür merkezi olarak açılışının yapılacağını dile getiren Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Adana Ticaret Odasına, başkan ve yönetim kuruluna özellikle teşekkür ediyorum. Bu konağın Adana ve Türkiye tarihinde çok önemli bir anlamı var, yeri var. Bu konak Kurtuluş Savaşımıza kadar Adana'da Düyun-u Umumiye binası olarak kullanıyordu. Düyun-u Umumiye neydi? Osmanlı Devleti'nin dış borçlarıydı. 1854'te Osmanlı Devleti hem dışarıdan hem de içerden, başta Galata bankerleri olmak üzere hani benim hep söyledim bir söz var ya faiz lobisi diyorum ya o günde vardı, sermaye sahiplerinden borç almaya başladı. Osmanlı'nın borçları arttı, faizleri arttı, devlet bu borçları ödeyemez hale geldi. Bu borç verenler, borçlarını tahsil üzere Düyun-u Umumiye kurumu oluşturdular. Osmanlı'nın içişlerine, bütçesine, tüm gelirlerine müdahale ederek, borçları tahsil etmeye başladılar. İşte Adana, İstanbul gibi dönemin büyük şehirlerine böyle merkezler oluşturuldu. Çoğu yabancı olan temsilciler bizim halkımıza maalesef çok zulmettiler, halktan vergi topladılar, vergisini vermeyenin malına el koydular, tarlalarını yaktılar, adeta milletin alın terini yağmaladılar."

ADANA'YA YATIRIMLAR

Adana'ya 4 Haziran 2011'de geldiğini hatırlatan Erdoğan, o zaman bazı yatırımlardan bahsettiğini söyledi.

"Biz, geçmişteki siyasetçiler gibi söyleyip unutanlardan ve unutturulanlardan değiliz. Biz, neyi söylediysek onun peşine düşeriz, yerini buluncaya kadar da peşini bırakmayız" diyen Erdoğan, 2011'de Adana'ya güney çevre yolu ve demiryolu ağından söz ettiğini belirterek, aynı yıl projenin çalışmalarını başlattıklarını bildirdi.

Erdoğan, aralık ayında proje çalışmalarını bitireceklerini, kamulaştırmanın ardından ihaleyi yapacaklarını dile getirerek, 2015'te 28 kilometrelik güney çevre yolunu Adana'ya kazandıracaklarını aktardı.

Adana'ya bir başka yatırımlarının ise metro olduğunu anlatan Erdoğan, metronun Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na devredileceğini, hızla inşa edileceğini söylediklerini hatırlattı. Erdoğan, "Bunu gerçekleştirmek için ben yine bugün burada söylüyorum. Adana Büyükşehir Belediyesi'nin bakanlığımıza uygulama projesini hazırlayıp vermesi gerekiyor. Bu projeyi henüz belediyemiz maalesef hazırlayamadı. İnşallah 30 Mart 2014'te yerel seçimlerin ardından Adana'nın belediyecilikteki talihini de değiştirecek, bu sorunları tek tek ortadan kaldıracak, metroyu da tamamlayacağız, hiç endişeniz olmasın" dedi.

Bir diğer yatırımın Yüreğir Kültür Merkezi olduğunu dile getiren Erdoğan, 360 kişilik salonuyla toplantı salonları, kütüphane, sergi salonları, atölyeleri ile Adana ve Yüreğir'e modern bir kültür merkezi kazandırdıklarını ve bugün de açılışını yaptıklarını ifade etti.

Erdoğan, Adana'ya 33 bin kişilik bir stadyum da yapacaklarını söylediğini belirterek, sözlerinin arkasında durduklarını ve stadın sözleşmesini 19 Eylül 2013'te, yer teslimini ise 23 Eylül 2013'te gerçekleştirdiklerini söyledi. Erdoğan, TOKİ'nin yaptığı stadyumun toplam maliyetinin 140 milyon lira olduğunu ifade ederek, 2015 Aralık ayında tesisin tamamlanmasını hedeflediklerini belirtti.

Çukorova Bölgesel Havalimanı'nı da söylediklerini anlatan Erdoğan, havalimanın yer teslimini 15 Mart 2013'te gerçekleştirdiklerini, yatırım süresinin ise 36 ay olduğunu dile getirdi. Erdoğan, "Bölgesel havalimanın 2016 yılında tamamlamayı hedefliyoruz. Toplam yatırım bedeli ne biliyor musunuz? 357 trilyon. Bu havalimanı Adana'ya hitap edecek, Mersin'e hitap edecek, Çukurova'ya hitap edecek" diye konuştu.

Havalimanı yapımı için 8 milyon metrekarenin üzerinde bir alanı kamulaştırdıklarını bildiren Erdoğan, söz konusu tesisin yılda 15 milyon yolcu kapasitesine sahip olduğunu söyledi.

Erdoğan, hem iç hem dış hat trafiğine açık ve büyüyebilir şekilde yapılacak havalimanın kapasitesinin istendiğinde yılda 30 milyon yolcuya çıkarılabileceğini vurguladı.

Adana'ya bir büyükşehir hastanesi kazandıracakları müjdesini veren Erdoğan, İstanbul'da müteahhit firmalarla sözleşmelerin imzalandığını aktardı.

Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

"Adana Şehir Hastanesinin temelini, işte bugün buradan atıyoruz. İlk etapta bin 320 yataklı olarak planladığımız Şehir Hastanesinin kapasitesini bin 550'ye çıkardık. Bin 550 yataklı bu hastane tamamlandığında içinde 584 yataklı genel hastane, 349 yataklı kadın doğum hastanesi, 189 yataklı kalp ve damar cerrahisi hastanesi, 182 yataklı onkoloji hastanesi, 150 yataklı fizik tedavi ve rehabilitasyon hastanesi, 100 yataklı yüksek güvenlikli adli psikiyatri hastanesi bunun içinde yer alacak. İnşaatı ortalama olarak 30 ay olarak belirledik. İnşallah en kısa sürede tamamlayıp Adana'ya çok büyük, çok modern ve sadece Adana'nın değil bölge illerin de ihtiyacına cevap verecek bir hizmet kazandırmış olacağız. Bunun da şimdiden hayırlı olmasını diliyorum."

Adana'da iki gün misafir olacaklarını, yarın Kozan ve Ceyhan'da açılışlara devam edeceklerini anlatan Erdoğan, bugün yaptıkları açılışların hayırlı olmasını diledi.

Temelini atacakları hastanenin bir an önce tamamlanmasını temenni ettiğini belirten Erdoğan, "Bakanlarımızı, bakanlıklarımızı, kurumlarımızı, özel sektörümüzü, hayırseverlerimizi, belediye başkanlarımızı, belediyelerimizi bu yatırımlardan dolayı özellikle tebrik ediyorum" ifadesini kullandı.

 

Alandakilerin Kurban Bayramı'nı da tebrik eden Başbakan Erdoğan, "Beraber yürüdük biz bu yollarda" şarkısının sözlerini de vatandaşlarla söyledi.


© 2013 Sitenin Tüm Hakları msukruerdinc.com'a aittir. Tasarım: Zysistem.net

AK PARTİ      BİMER      TBMM     

Scroll To Top